Co to jest promieniowanie słoneczne
i dlaczego jest nam gorąco?

Słońce generuje promieniowanie podczerwone i dlatego jest nam gorąco
Źródło upału to pochodzące ze słońca promieniowanie podczerwone

Promieniowanie słońca to promieniowanie elektromagnetyczne, które obejmuje:

1. ultrafiolet (UVA, UVB, UVC)- niewidzialny i nieodczuwalny;

2. światło widzialne;

3. promieniowanie podczerwone. To ono nagrzewa powierzchnie, na które pada, czyli np. naszą skórę albo szyby okien. Rozgrzane przez promieniowanie podczerwone obiekty oddają ciepło do otoczenia. Można więc powiedzieć, że nieosłonięte z zewnątrz okna „chłodzą się” kosztem wzrostu temperatury wewnątrz mieszkania. Taka szyba w momencie maksymalnego położenia słońca w bezchmurny dzień działa niczym wysoce wydajny grzejnik, zwłaszcza jeżeli okna znajdują się po stronie południowej i zachodniej.

Metalizowana folia bąbelkowa to główny materiał osłon
na okna

folia odbijająca promienie słoneczne - naprawdę działa
Jak podaje producent, folia odbija ok. 90 % promieniowania cieplnego

„Zwykła” folia pęcherzykowa jest izolatorem z powodu  właściwości powietrza zawartego między jej ściankami.  Ze względu na  ten parametr oraz wytrzymałość fizyczną, jest wykorzystywana np. podczas chronionej produkcji warzyw- w tunelach ogrodniczych.

Z punktu widzenia termoizolacji, materiał z jakiego wykonane są osłony, jest udoskonaloną wersją folii bąbelkowej. Dla uniknięcia upału w domu istotniejsze  są bowiem odbijające  możliwości metalizowanej  folii  zewnętrznej, która pokrywa folię pęcherzykową i jest w stanie oddalić ok. 90% promieniowania  cieplnego pochodzącego ze słońca. 

W efekcie połączenia tych dwóch folii uzyskano efekt doskonałej izolacji termicznej. Osłona w sposób  bardzo wyraźny obniża temperaturę szyb ( wynik naszego eksperymentu prezentuje ten filmik),  które latem stają się głównym źródłem mocnego  ogrzewania powietrza w pomieszczeniach.

Ponadto folia jest trwała, posłuży więc wiele sezonów.

 

Wysokie temperatury a nasze samopoczucie i zdrowie

Upał ma znaczący wpływ na koncentrację i zdrowie człowieka. Gdy temperatury wzrastają, organizm może napotykać trudności w utrzymaniu optymalnej równowagi termicznej, co prowadzi do różnych negatywnych skutków.

Wysokie temperatury  powodują uczucie zmęczenia i ospałości, więc wpływają na naszą zdolność koncentracji i skupienia. Uwaga jest  rozproszona i możemy mieć trudności z przyswojeniem informacji, podejmowaniem decyzji i wykonywaniem złożonych zadań.

Ponadto, upał może spowodować odwodnienie organizmu, co jeszcze bardziej obniża naszą sprawność psychiczną i fizyczną. Brak odpowiedniego nawodnienia może wywoływać  bóle i zawroty głowy, osłabienie, a nawet nudności.  

Dodatkowo, ekstremalne upały mogą prowadzić do groźnych stanów zdrowotnych, takich jak udar cieplny czy przegrzanie organizmu. W takich przypadkach, oprócz utraty koncentracji, występują również inne poważne objawy, takie jak wysokie gorączki, zaburzenia świadomości, trudności w oddychaniu i zaburzenia rytmu serca.

Odpowiednia ochrona przed upałem jest więc kluczowa dla naszego dobrostanu i zdrowia. 

Należy bezwzględnie dbać o nawodnienie, unikać bezpośredniego narażenia na słońce w najgorętszych godzinach dnia, nosić lekkie i przewiewne ubrania  oraz regularnie odpoczywać w chłodniejszych miejscach.  W miarę możliwości należy korzystać z klimatyzacji lub wentylatorów. 

 

Osłony na okna
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.